Pytania i odpowiedzi

Mam nadzieję, że Poniższy zestaw pytań i odpowiedzi pozwoli Wam ułatwić podjęcie decyzji o wyborze fotografa w sposób bardziej dla Was zrozumiały i świadomy. czym jest reportaż ślubny, jakie stawia przed fotografem, ale i Wami, wyzwania, jakie ryzyka występują z tym związane i jak sobie z nimi poradzić, by usługa była wykonana jak najlepiej i z jak największą satysfakcją dla obu Stron.

Jaki jest zakres czasowy pracy podczas wykonywania reportażu?

Czas rozpoczęcia jest elastyczny i nie ma tu ograniczeń. Godzina zakończenia pracy w dniu ślubu: koniec oczepin na weselu jest elementem kończącym reportaż ślubny (zwykle około godz. 1.00 rano)

Czy są dodatkowe koszty np. dojazdu / noclegu?

Nie ma dodatkowych kosztów.

W jakiej formie otrzymujemy gotowe zdjęcia?

Gotowe zdjęcia otrzymują Państwo na pendrive w eleganckim pudełku (2 sztuki pendrive w pudełku), link do pobrania zdjęć w pełnym rozmiarze w pliku .zip, galeria online dostępna na hasło (znane tylko Parze Młodej).

Czy jest możliwość wykonać sesję narzeczeńska?

Tak, jest dostępna w pakiecie MEGA FULL. Ilość zdjęć gotowych: 48-52. Sposób przekazania: zdjęcia do pobrania online zaraz po obróbce materiału (nie ma oczekiwania z przekazaniem aż do terminu ślubu).

Czy jest możliwość wykonać zdjęcia grupowe na weselu?

Tak, można wykonać je spontanicznie na Sali weselnej lub na tle fotograficznym, które jest przygotowywane przeze mnie na Sali w formie stanowiska do zdjęć (tło foto wym. 2,5m szer. I 5m wysokość (podział tła: 2,5m ściana i 2,5m podłoga). Do tego lampy błyskowe 2 sztuki celem odpowiedniego światła. Rodzaj tła wybieracie samodzielnie (kolor, struktura, wzór itp.). Warunek umieszczenia tła na Sali: wymagana powierzchnia około 4x3m.

Czy jest możliwość obejrzeć przykładową realizację usługi dotyczącą pełnego reportażu ślubnego?

Niestety, ale nie mam zgody Par Młodych aby pokazywać ich zdjęcia osobom trzecim. Otrzymuję zgody tylko na wybrane zdjęcia z materiału, które są umieszczone w przykładach realizacji:

https://www.robertradzik.com/category/galerie/fotografia-slubna/

https://www.robertradzik.com/category/galerie/sesje-plenerowe/

Jaka jest wysokość zadatku i kiedy jest opłacana?

Zadatek wynosi od 400 zł do 700 zł. Płatność w momencie podpisywania umowy.

Dokonanie płatności za całość usługi kiedy należy zapłacić?

Po wykonaniu pełnego zakresu usługi ? czyli gdy zdjęcia są gotowe do odbioru i spakowane do przekazania Młodej Parze.

Ile zdjęć otrzymamy?

W zależności od pakietu.

W przypadku pakietu FULL: 550 zdjęć ze ślubu i wesela, 50 zdjęć z sesji poślubnej.

W przypadku pakietu MEGA FULL: 50 zdjęć z sesji narzeczeńskiej, 550 zdjęć ze ślubu i wesela, 50 zdjęć z sesji poślubnej.

Są to ilości minimum. Jeżeli w materiale wykonanym podczas uroczystości będzie więcej zdjęć podlegających obróbce, otrzymujecie ich więcej niż minimum. Za nadwyżkę otrzymanych zdjęć nie ma dodatkowych opłat.

Zdjęcia do obróbki z materiału surowego sami wybieramy?

Wyboru dokonuję samodzielnie. Powodem takiej decyzji jest to, że wybieram wszystkie dobre zdjęcia z materiału surowego, które według mojej oceny spełniają kryteria techniczne. Zatem Młoda Para i tak otrzymuje to co tylko jest możliwe z całości.

Jakieś specjalne preferencje żywieniowe podczas przyjęcia weselnego?

Nie mam żadnych wymogów.

Pijesz alkohol w trakcie wesela?

Nie piję.

Czy oświetlenie na sali weselnej ma dla mnie znaczenie i czy jest w ogóle istotne?

Oświetlenie stanowi duży wkład w ostateczny efekt zdjęć. Oświetlenie to w znacznej części kwintesencja ujęcia światła we współgraniu z postaciami, przedmiotami itd. Przyjęcie weselne pozbawione oświetlenia ?klimatycznego? lokalu lub oświetlenia ze strony zespołu weselnego/DJ ? w znacznej części skazane jest na przeciętność. Jednakże na takie sytuacje jestem także przygotowany mając na wyposażeniu firmy oświetlenie led panelowe, oświetlenie kierunkowe soczewki fresnela, lampy błyskowe zasilane z sieci 220V lub mobilne na baterie.

Czy posiadasz zapasowy sprzęt w razie nieprzewidzianej awarii?

Tak, zawsze i bezwarunkowo mam go ze sobą (2 sztuki body, 2 sztuki lampy błyskowej na body, karty pamięci).

Czy „grupówki” są wliczone do ilości zdjęć obrobionych, czy są one traktowane, jako zdjęcia poza pakietem?

Tak, są w pakiecie w ramach zdjęć obrobionych.

Czy w pakiecie jest plener? Jeśli tak, to czy jest on w dniu ślubu czy innego dnia? Jeśli nie, ile kosztuje dokupienie takiej opcji?

Jest w pakiecie FULL oraz MEGA FULL. Plener poślubny odbywa się w innym terminie, w uzgodnionej wspólnie lokalizacji i terminie.

Ile dni po ślubie maksymalnie możemy zrealizować „plener w innym dniu”?

Nie naciskam na sztywny termin, ale proponuję go i sugeruję Młodym, aby nie było to później niż miesiąc po ślubie.

Jeśli jest plener w innym dniu, to czy odległość ma znaczenie?  Czy jest i jak ewentualnie wygląda dodatkowa dopłata logistyczna, liczona za każdy kilometr?

W ramach pakietu odległość wliczona w cenę to 100km od Janowa Lubelskiego w każdym dowolnym kierunku. Powyżej 100km cena za dodatkowy transport: 40zł na 100km.

Co jeśli w dniu zaplanowanego pleneru nie dopisze pogoda? Czy termin jest przekładany, czy jest to traktowane, jako element „losowy” i nie podlega anulowaniu?

Przekładamy termin i ustalamy nowy. Sesja nie ulega anulowaniu z przyczyn losowych.

Czy każde zdjęcie jest osobno obrabiane? Czy nakładany jest ogólny filtr bez ingerowania w detale każdego zdjęcia?

Nie używam filtrów przy obróbce zdjęć. Dokonuję na całości tylko korekty tonów barw, natężenia światła, lekkiego kadrowania itp. Detale obrabiane są tylko w sytuacjach tego wymagających (np. niechciana blizna, jakieś ślady czegoś niepożądanego itp.).

Ile zdjęć nieobrobionych / surowych jest w pakiecie?

Zdjęcia nieobrobione (surowe RAW) nie są przekazywane klientom.

Maksymalnie do ilu dni po ślubie otrzymamy gotowe zdjęcia?

Odbiór gotowych zdjęć następuje w ciągu 3 tygodni od dnia ślubu lub sesji poślubnej.

Czy można otrzymać wzór umowy do obejrzenia w wersji online?

Tak, wzór prześlę w wiadomości e-mail jako załącznik.

Co związanego z realizacją usługi, było dla Ciebie jak do tej pory największym wyzwaniem?

Ślub i wesele w miesiącu maj 2021, kiedy panowały ekstremalne warunki pogodowe. Ogromna ulewa, silny wiatr, alerty pogodowe o silnych burzach, możliwych także trąbach powietrznych. Wyjście z domu Pary Młodej odbywało się w środku trwania ogromnej burzy. Brak było zasilania w miejscowości, także w kościele podczas ślubu. W kościele całkowita ciemność, brak mikrofonów, ksiądz odprawiający mszę czytał przy włączonej lampce z telefonu przyświecając sobie tekst w księgach. Wszystko się udało, materiał wyszedł świetny, niepowtarzalny ze względu na okoliczności. Dałem radę! Spryt, doświadczenie, przeczucie… to własnie to pozowoliło zrealizować usługę bez skazy! To nie sprzęt robi zdjęcia, on tylko pozwala utrwalić zapis obrazu stworzony w głowie fotografa.

Z jakim wyprzedzeniem Młodzi powinni zarezerwować u Ciebie termin?

W zależności od terminu ślubu. Niektóre terminy są to tzw. „gorące” (najładniejsze miesiące w sezonie) i rezerwacja powinna się odbywać już blisko 2 lata przed ślubem (duże ryzyko rezerwacji przez inną Parę).

Jaki jest styl Twoich zdjęć?

Przede wszystkim jest mój, autorski. Nie powielam żadnych gotowych profili sprzedawanych w sklepach online. Nie stosuję żadnych gotowców zapożyczonych od innych fotografów. Swój styl zawdzięczam własnej ciężkiej pracy, latami spędzonymi nad własnymi realizacjami fotograficznymi.

wróć na górę